Szynka w sosie z kluskami śląskimi



Kilka ostatnich wpisów było dość "lajtowych". W sensie - jak na ten blog. W końcu to blog o męskiej kuchni. Powziąłem zatem dwie decyzje - wkrótce zaczynam cykl potraw i zakąsek związanych z różnego rodzaju alkoholami, a po drugie - pół kilo szynki. Tak drodzy czytelnicy - PÓŁ KILO SZYNKI.

Skład:
  • Szynka ze świni
  • Marynata (dużo składników, opiszę niżej)
  • Śmietana
  • Mąka


Skład klusek śląskich:
  • Ziemniaczki
  • Mąka ziemniaczana


Uwaga, bo nie będę powtarzał, a przepis nie jest prosty.

Marynata i marynowanie

Marynowanie to - mówiąc prostym językiem - mumifikacja. Dzień przed przyrządzeniem mięcha wkładamy je (surowe) do głębokiego naczynia i zalewamy marynatą, w skład której wchodzą takie rzeczy jak: oliwa z oliwek, ocet balsamiczny lub winny, woda, sos sojowy, drobno pokrojony czosnek, rozmaryn, oregano, majeranek, sól, pieprz i inne przyprawy wedle gustu. Mięcho pozostawione w marynacie na minimum 24 godziny zamknie swoje pory, dzięki czemu podczas procesu przyrządzania nie utraci swej soczystości. A po drugie nabierze aromatu.


Smażenie i gotowanie

Zamarynowane mięcho rzucamy do głębokiego gara na rozgrzany olej. Ma się dobrze obsmażyć z każdej strony tak, aby na jego powierzchni powstało coś na kształt... skórki. To kolejna kwestia, która decyduje o tym, że podczas dalszej obróbki termicznej soki nie opuszczą mięsa i będzie ono delikatne i kruche.

Następnie zalewamy całość częścią marynaty oraz wodą i dusimy przez kilka długich godzin.


Kluski śląskie

W międzyczasie możemy ugotować ziemniaki na kluski śląskie. Gdy już będą ugotowane i ostudzone miażdżymy je drewnianym przyrządem do miażdżenia ziemniaków. Tak powstałe pure wyrównujemy i wyciągamy 1/4 ziemniaków. Powstałą tak dziurę wypełniamy mąką ziemniaczaną (to sprawdzony sposób na dobre proporcje). Wyrabiamy ciasto, rolujemy kluchy i w zasadzie gotowe. Trzeba je teraz ugotować w osolonej wodzie z odrobiną oliwy.


Sos

Gotowe mięso wyciągamy i kroimy na plastry. Sos należy zmiksować blenderem i zagęścić. Aby to zrobić, należy rozrobić odrobinę mąki ze śmietaną i zahartować (wlać trochę gorącego sosu i wymieszać). Następnie wlewamy zagęszczacz do sosu, blendujemy aż będzie gładkie i aksamitne.

I to w zasadzie gotowe - polewamy kluski sosem, kładziemy porcję mięsa i można wcinać.


Komentarze

  1. Kultura mi się nie wyświetla, ale obiadek w dechę!! Pasowałaby do tego kiszona kapucha, albo może buraczki zasmażane - mniam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tradycyjnie i pysznie. Rodzinka na pewno nie pogardziłaby takim obiadkiem :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Mmm, super są takie sosiki :) i jeszcze do tego kluseczki ;) ach.

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam kluski i sosy! Jakie to pyszne!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz