Krem z brokułów

Wedle wikipedii brokuł, czyli Brassica oleracea, pochodzi z Cypru. Uprawiany był już w starożytnej Grecji i Rzymie, co czyni zeń roślinę niezwykle szlachetną, czcigodną i tradycyjną jak łaźnie, wino, gaje oliwne, walki gladiatorów oraz krzyżowanie. Napisane jest także, że znany jest tylko z uprawy i nie występuje w naturze... ciekawe zatem skąd wziął się pierwszy brokuł? PRA-BROKUŁ!

Tym krótkim, acz sympatycznym i porażającym erudycją wstępem, chciałbym zaprezentować krem z brokułów (OLE!). Krem z brokułów, to zupa z brokułów, tylko że nazywa się krem. Brzmi to apetyczniej. Ktoś pyta "co na obiad?" a Ty odpowiadasz - "krem z brokułów" i od razu jakoś tak sympatyczniej i czcigodniej... chciałoby się założyć tunikę, zjeść winogrono i odbyć orgię.

Do przyrządzenia kremu z brokułów potrzebujemy tak naprawdę trzech rzeczy:
 • woda
 • brokuł
 • przyprawy
(w podanej kolejności)

Brokuł(y) oczyszczamy ze zbędnych liści, jeśli trzeba - kroimy, wrzucamy do gara i zalewamy wodą w taki sposób, aby nie były całkowicie przykryte. Dzięki temu część ugotuje się na parze i zachowa resztki cennych soli mineralnych i witamin, a my będziemy silni jak Spartakus.

Brokuł(y) gotuje się do momentu, aż staną się miękkie, a następnie miksujemy blenderem na krem (stąd nazwa). Wszystko, co należy zrobić, aby danie było gotowe, to przyprawić wedle gustu - sól, pieprz, jakieś zioła, może coś ostrzejszego. Można także dodać kwaśną śmietanę lub ser żółty. Jeżeli ma być bardziej na rzymsko, to może kmin rzymski ;) a jeśli na grecko to feta.

Bon Jovi! (łac. Na dobrego Jowisza!)Komentarze

 1. "I odbyć orgię" - padłam.

  Uwielbiam tę zupę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. A jeśli po włosku to parmezan, a jeśli po francusku to zioło prowansalskie, a jeśli po polsku to skwarki, a jeśli po chińsku to sos sojowy, a jeśli po eskimosku to foczy tłuszcz itd. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No no, wszak KREM to +10 do lansu ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zupa w deseczkę. Ale ja o czym innym chciałam - pierwsze zdjęcie mnie zachwyciło na tyle, że zamiast czytać tekst gapiłam się na obraz :)

  pozdr!

  OdpowiedzUsuń
 5. Akurat TO zdjęcie wykonała moja małżonka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To przekaż Szanownej, że szaPO BA ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz